Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

07. 12. 2016 | Jak vybrat...

Černý čaj - jak jej vybrat a proč každý chutná jinak

Černý čaj - jak jej vybrat a proč každý chutná jinak

Jistě není pochyb o tom, že černý čaj je stálou klasikou mezi čaji. Dnes se budeme zabývat černými cejlonskými čaji z nabídky firmy Basilur, která jich má v nabídce hned 10 druhů. Počítáno v rámci celých produktových řad. Každý chutná jinak, tak si pojďme říci, který vybrat podle toho, co od čaje čekáte.

Vynechal jsem z výčtu několik speciálů (knížky, okno) a indický Darjeeling, který není cejlonský, jen je balený na Srí Lance. Do výčtu jsem zahrnul i anglickou čajovou snídaňovou i odpolední směs. Na chuti cejlonských čajů se podílí mnoho parametrů. Nejvýrazněji nadmořská výška pěstování a oblast na ostrově, kde se čajovníky pěstují. Poloha Srí Lanky je jedinečná i z pohledu podmínek a počasí v jednotlivých částech tohoto poměrně malého ostrova. A když myslíte, že už nic zásadního změnit nemůžete... ...přidáte do čaje stříbrné tipsy a světe div se :-)

Který černý čaj mám vybrat? Jsou všechny stejné? Jedná se o nejčastější dotazy zákazníků nejen na jarmarcích. Snažil jsem se tento článek poskládat podle nejčastějších společných hlavních znaků, které rozhodují o volbě.

Tipsy, stříbrné tipsy

Nejprve se musíme seznámit s tipsy. Tips je označením pro nerozvinuté pupeny čajových lístků. Celé jsou pokryty jemným bílým chmýřím, odtud i označení stříbrné tipsy či Silver Tips.

Tipsy dodávají čajům jemnost a delikátnost, zároveň také přidávají na ceně, jelikož jsou velice cenné a naleznete je právě v čajích nejvyšší kvality. V dávných dobách byl bílý čaj určen výhradně pro císaře a stále si (právem) udržuje pověst výjimečnosti. Prakticky se jedná o Bílý čaj, který Basilur samostatně nenabízí, ale přidává je do dalších čajů - Basilur čaje s vyšším obsahem tipsů označuje jako Speciály. Vysoký obsah tipsů v silném nížinném čaji dokáže chuťovým pohárkům pořádně zamotat hlavu... ...nevěříte? Ochutnejte poctivě všechny tyto čaje a hledejte pravdu na dně čajového šálku.

Chci něco extra, kvalitní "lepší" čaj - SPECIÁLY

Chcete nejdražší čaj od Basiluru s vysokým obsahem těchto nerozvinutých pupenů lístků čajovníku? Potom sáhněte po čaji Special (FBOP) z kolekce Ceylon The Island of Tea. Nabízíme jej v plechové krabičce tvaru Srí Lanky Island of Tea - SPECIAL 100g, plechová krabička (č. 7500) nebo v papírovém obalu Island of Tea 100g, papírový obal (č. 7649). Jako dárek pro babičku můžete zvolit i sáčkovanou verzi (7614).

Dalším jemným speciálem s obsahem tipsů je Oriental Delight z kolekce Oriental: Oriental Delight 100g, plechový obal (7585) či Oriental Delight 100g, papírový obal (7663). Který z těchto dvou speciálů je lepší? Na to není snadná odpověď, každý má svoji trochu jinou specifickou chuť. Ani jedním z nich však neuděláte chybu - v obou případech nabídnete "to nejlepší"!

 

 

Mezi další speciály s obsahem bílého čaje - stříbrných tipsů - patří také tyto čaje s exkluzivními plechovými obaly: méně prodávaný Window Sri Lanka 100g, plechový obal (4504) a oblíbená čajová kniha se zimním motivem Tea Book IV. Black 100g, plechový obal (7592).

Window Sri Lanka 100g, plechový obal (4504) Tea Book IV. Black 100g, plechový obal (7592)

 

Chci poctivý silný čaj s plnou chutí

Prostě žádný nevýrazný "čajíček"... Potom sáhněte po nížinných čajích. Ty nabízejí tmavý nálev a silnou plnou chuť čaje. Se silným tělem, někdy i zemními tóny, nádechem hořkosti i lehce kouřovým aroma. Někdy až svíravou chuť, zvláště při delší době louhování.

Jasnou "trefou do černého" bude čistý černý čaj Pekoe Orient Golden Crescent v nádherném balení s orientálním vzorem -  Orient Golden Crescent - plechová krabička (7587), Orient Golden Crescent - papírová krabička (7661).

Chybu neuděláte ani "ostrovem" Ceylon The Island of Tea - Gold, opět Ceylon The Island of Tea Gold 100g - plechová krabička (7501) nebo Ceylon The Island of Tea Gold 100g - papírový obal (7650).

Pokud jste zastánci anglické klasiky, v řadě Specialty CLASSICS naleznete anglickou snídaňovou směs English Breakfast, která je blíže k další kategorii univerzálních čajů: Specialty English Breakfast 100g, plechová krabička (7712) či Specialty English Breakfast 100g, papírový obal (7758).

Orient Golden Crescent - plechová krabička (7587) Orient Golden Crescent - papírová krabička (7661) Ceylon The Island of Tea Gold 100g - plechová krabička (7501) Ceylon The Island of Tea Gold 100g - papírový obal (7650) Specialty English Breakfast 100g, plechová krabička (7712) Specialty English Breakfast 100g, papírový obal (7758)

Orient Golden Crescent nebo "ostrov" lze považovat za takový odrazový můstek, kterým jistě chybu neuděláte a pokud s nimi nemáte osobní zkušenost, můžete se řídit i designem krabiček.

U anglické snídaňové směsi bych byl v případě dárku opatrnější a volil bych ji opravdu spíše pro někoho, kdo ocení anglickou klasiku. Když už jsem "nakousl" řadu Specialty Classics, přijde mi z ní jako dárek univerzálnější černý čaj Orange Pekoe, který budeme zmiňovat u dalšího bodu. Je sice jemnější, ale stále to je čaj s pevným tělem, jasnou čajovou chutí a silným aroma. Navíc Orange Pekoe znamená celé čajové lístečky a patří všeobecně k těm nejlepším čajům

Chci univerzální čaj s plnou chutí - ani silný, ani slabý

Různorodost Srí Lanky pamatuje i na tyto případy. Právě zde přijdou na řadu čaje ze středních poloh (tedy pěstované v nadmořských výškách od 600m do 1200m). Jsou spojnicí mezi silnými čaji z nížin a vybranými jemnými vysokohorskými čaji. Jedná se o oblasti Dimbula, Kandy a především UVA, kterou naleznete v nabídce bez příchutí.

Oblastní čaj UVA z řady Leaf of Ceylon je znamenitý a mnohé si získá i krásným obrázkem slonů na obalu tvaru listu: Leaf of Ceylon Uva-OP 125g, plechový obal (7515) nebo Leaf of Ceylon Uva-OP 100g, papírový obal (7640). Stejně tak vynikající je i čaj Orange Pekoe z řady Specialty CLASSICS v decentní plechové krabičce - Orange Pekoe 100g, plechová krabička (7714) nebo Orange Pekoe 100g, papírový obal (7760). Orange Pekoe jsou celé drobnější čajové lístky a připravíte z něj jeden z nejlepších čajů.

Další volbou univerzálních čajů, především pro zastánce anglických čajových směsí, je anglická "odpolední směs" English Afternoon, také z řady Specialty CLASSICS: English Afternoon 100g, plechová krabička (7711) či English Afternoon 100g, papírový obal (7759).

Leaf of Ceylon Uva-OP 125g, plechový obal (7515) Orange Pekoe 100g, plechová krabička (7714) Orange Pekoe 100g, papírový obal (7760) English Afternoon 100g, plechová krabička (7711) English Afternoon 100g, papírový obal (7759)

Chci jemný čaj, chci čaj pro chvíle pohody, který si vychutnám

Tedy něco jako sklenka vybrané desetileté whisky pro večerní rozjímání, při kterém Vás nikdo nesmí rušit. Nebudu Vás napínat a pozvu Vás na něco exkluzivního. Vysoko v horách Srí Lanky leží čajové plantáže světoznámé oblasti Nuwara Eliya. Právě zde pracovité sběračky opatrně sbírají čajové lístky, abyste si mohli vychutnat "šampaňské". Ano, znamenitý vysokohorský čaj Nuwara Eliya, jedinečné a velice jemné lahodné chuti a světlého nálevu, mezi znalci přezdívaný "šampaňské mezi čaji".

Co dodat? Nic. Toto není čaj, který si připravíte k jídlu nebo ráno na probuzení. Toto je výjimečný čaj pro chvíle pohody a klidu, u kterého se prostě musíte zastavit a vychutnat si každý doušek tohoto jedinečného nápoje. Jinak to nejde - čaj Nuwara Eliya - tečka.

Plechová krabička ve tvaru čajového listu z řady Leaf of Ceylon: Leaf of Ceylon Nuwara Eliya 125g, plechová krabička (7518) či Leaf of Ceylon Nuwara Eliya 125g, papírový obal (7647).

 

Leaf of Ceylon Nuwara Eliya 125g, plechová krabička (7518) Leaf of Ceylon Nuwara Eliya 125g, papírový obal (7647)

Čaje UVA i Orange Pekoe vřele doporučujeme a pokud stále váháte, který čaj vybrat jako dárek, volbou UVA, Orange Pekoe nebo některým ze speciálů jistě neuděláte chybu.

TIP NAVÍC: soška slona je častým "dárkem pro štěstí" - proč tedy místo sošky slona nedarovat pro štěstí oblastní čaj UVA v nádherné plechové krabičce s obrázkem majestátních slonů?

 

Pevně věříme, že pro Vás byl tento článek užitečným pomocníkem při výběru čistého černého čaje. Máte-li další dotazy či náměty na články, které by Vás zajímaly, můžete nám je napsat na e-mail info@nebeskadokonalost.cz